Kolejne spotkanie i kolejni fascynujący ludzie. Damian i Mateusz- pasjonaci wspinania i wspaniali ojcowie 🙂 O swojej pasji mogliby rozmawiać długimi godzinami. Ostatecznie było trochę o kurniku, o garażu, o dzieciństwie, o drzewach i o granicach 🙂 Ale najwięcej było o wspinaniu w Białymstoku 🙂

Wyjątkowy sport

Okazało się , że wspinanie to niesamowity sport ! 

  • Bazuje na wrodzonych umiejętnościach i odruchach. Czy trzeba się uczyć wspinania na drzewo ?
  • Jest to sport, w którym nie ma rywalizacji – zmagasz się jedynie z samym sobą. Każdy zawodnik pracuje na swoich małych sukcesach.
  • Tu liczy się walka, charakter i przekraczanie własnych granic, albo raczej ustanawianie nowych 🙂 Każda dekoncentracja kończy się przerwaniem drogi.  
  • Nie ma drogi na skróty – albo wygrywasz, albo musisz podejść do drogi jeszcze raz. To buduje charakter, zwłaszcza w młodym człowieku.
wspinaczka w Białymstoku

Podstawowy instruktaż wspinaczkowy

Można wyróżnić trzy rodzaje wspinania:

  • wspinanie na czas ( zawodnicy dosłownie biegają po ściance !!)
  • z liną ( dotyczy to wspinania się na wysokie ścianki)
  • bouldering ( wspinanie na niższych wysokościach, gdzie ważny jest każdy ruch i przejście całej wyznaczonej drogi)

W Centrum wspinaczkowym FLASH prowadzone są sekcje, w których uczestnicy trenują ten ostatni rodzaj, czyli bouldering.

Na ściankach, które nie mają więcej niż 4 metry, są umieszczone kolorowe kamienie – chwyty. Każdy kolor chwytów oznacza określoną trasę/drogę wspinaczkową. Poziom trudności danej drogi jest oznaczony tasiemką . Zielony przypisany jest do tych najprostszych. Zaczynamy od kamienia z karteczką START. I robimy wszystko by dojść do karteczki z napisem TOP 🙂

wspinaczka flash

Poza umiejętnością wspinania ważna jest też umiejętność spadania. Więc jeśli brakuje już sił, albo skończyły się kamienie trzeba odskoczyć do tyłu i upaść na miękkie materace 🙂 Ważne jest także, by nie przechodzić pod kimś kto się wspina, bo nigdy nie wiadomo, czy zaraz nie będzie musiał skoczyć 🙂

Żeby uprawiać ten sport nie trzeba na początku inwestować w sprzęt. Dzieci wspinają się we własnych butach. Dopiero później, jeśli pasja do tego sportu rzeczywiście się rozwinie, można zainwestować w obuwie dostosowane do wspinania. Koszt takiego podstawowego wyposażenie również nie jest wysoki. Podejrzewam, że więcej wydajemy na sprzęt rowerowy dla dzieci 🙂

Sekcje wspinaczkowe

Sekcje wspinaczkowe dla dzieci odbywają się w tygodniu i są przeznaczone dla dzieci od 8 roku życia.

„Dziecięce sekcje wspinaczkowe to coś więcej niż sam sport, to laboratorium emocji! Podczas treningu wspinaczkowego, pracuje każdy mięsień, zwłaszcza mózg, który kontroluję koncentrację na najwyższym poziomie. Nasi sekcjowicze lepiej radzą sobie w szkole i łapią lepszy kontakt z rówieśnikami. Są oni bardziej dojrzali, samodzielni i bardziej świadomi swojego ciała oraz charakteru.”

Dzieci, które należą do sekcji wspinaczkowych jeżdżą dodatkowo na zawody. Panuje tam atmosfera współzawodnictwa, a nie rywalizacji. Dzieci razem rozpracowują trasy na ściance i szukają najlepszych rozwiązań na dotarcie na samą górę. Ich wspólnym wrogiem jest ścianka i to z nią walczą. Znalezienie sposobu na przejście drogi to często sukces całej grupy.

Dodatkowo dzieci jeżdżą razem na wyjazdy wakacyjne, gdzie pod czujnym okiem trenera, wchodzą na prawdziwe skałki. Poniżej znajdziecie film z ich wyprawy.

Przydatne informacje

Centrum Wspinaczkowe FLASH mieści się na ul. Przędzalnianej 60, tuż obok C.H.FAST. Ważne jest by wziąć ze sobą buty na zmianę ( dla dziecka i dla dorosłego) i wodę . Najlepiej sprawdzają się trampki albo adidasy. Dodatkowo honorują tam Kartę Dużej Rodziny ( dzięki ! )  Na wejścia indywidualne z dziećmi najlepiej przyjść w weekend w godzinach 10-15. Na sali dostępni są wtedy instruktorzy, którzy pokazują ścianki, prostsze drogi, uczą jak się wspinać i jak poprawnie spadać.

Dziecko wchodzi bez asekuracji liną. Zabezpieczeniem przed ewentualnym upadkiem są materace. Zastanawiacie się pewnie jak wysoko może wejść dziecko. Otóż wchodzi ono do momentu, w którym czuje się bezpieczne, do strefy własnego komfortu. Za plecami ma rodzica albo instruktora, który podpowiada który kamień wybrać, podtrzymuje odrobinę jeśli dziecko tego potrzebuje, albo pomaga skoczyć. Każde następne wejście przesuwa poprzednią granicę nieco wyżej. Dziecko robi to instynktownie. Warto temu instynktowi zaufać 🙂

Aktywne urodziny

W Centrum Wspinaczkowym FLASH można także zorganizować urodziny dla dziecka 🙂  To  ciekawa alternatywa ! 

„Zapewniamy liczne zabawy ruchowe, które prowadzą wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy. Podczas wielu konkurencji i animacji na hali wspinaczkowej zapewniamy profesjonalizm i bezpieczeństwo, a także dopasowanie zabaw do sprawności i wieku dzieci.”

wspinanie Białystok

Polecam

MatkaŚledzi